KATILAN SANATÇILAR

KATILAN SANATÇILAR

Katılım Dönemi: 3 Aralık 2019 – 31 Mart 2020

ALP İŞMEN


1962 yazında İstanbul’da doğdu ve bir kaç sene içerisinde sanatın büyüsüyle renge, söze ve müziğe gönül verdi. İlk önce izlenimcilere ve klasik müziğe ve sonra şiire. 1980’de girdiği Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan 1984’te Marmara Üniversitesi öğrencisi olarak mezun oldu ve 5. Günümüz Sanatçıları sergisinde bir gravürü sergilenmeye değer bulundu. Baskı resim okumasına rağmen hayatını grafikerliğin tüm dallarında çalışarak sürdürdü. 2003 yılında Karşı Sanat’ta düzenlenen “Bu Sergi Aileye Mahsustur” karma sergisine konuk sanatçılardan biri olarak katıldı. Yeni çalışmalarını 2017’de düzenlenen Cİ sanat fuarında ve 2019’da Pilevneli Project Mecidiyeköy’deki Kağıt İşler karma sergisinde sanat severlere sundu. Çalıştığı süre zarfında edindiği birikimlerinden süzdüğü resim üretme arzusuyla 2011 yılından bu güne atölyesine kapanıp yağlıboya tablolar, desenler ve dijital işler üretmeye devam ediyor. Sanatında sevinç arayışında olduğunu vurgulayan sanatçı halen doğduğu şehirde yaşıyor ve üretiyor.

 

Katılım Dönemi: 27 Aralık 2019 – 25 Şubat 2020

HELENA KAUPPILA


Matematik’ten görsel sanatlara yönelen Helena Kauppila, öğrenme ve bilgi üretme mekanizmalarından derinden etkilenerek sanatsal üretimini gerçekleştirmektedir. Perspektifleri birleştirmek ve özellikle de konuşma ve etkileşimler için alan yaratmak ilgi alanları arasındadır. Kauppila, California Institute of Technology’de Bilim anabilim dalında lisansını; Columbia Üniversitesi’nden ise Matematik alanında doktorasını tamamladı. Larry Poons ve Anita Steckel ile çalıştığı New York Sanat Öğrencileri Birliği’nde Reginald Marsh ve Meyers Marsh bursunu aldı. Sanatın benlik hakkında yakın bir farkındalığın daha muhtemel olduğu alanlar yaratma kapasitesine inanan sanatçı, çalışmaları yoluyla bireyselliği keşfediyor. Kauppila, şu anda Almanya’nın Berlin şehrinde yaşıyor ve çalışıyor.

Katılım Dönemi: 1 Nisan – 30 Haziran 2020

IŞIL ÇELİK


Işıl Çelik lise eğitimini 2005 yılında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden okul birincisi olarak tamamlamıştır. 2009 yılında ilk lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde tamamlamıştır. Bu yıllarda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde, Tarihi Eser Çizimi üzerine ders vermeye başlamıştır. 2010 yılında ikinci lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’ne girerek başlatan sanatçı, 2011 yılında Çift Ana Dal Programı ile Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’ne girmiştir. Her iki bölümden de 2018 yılında mezun olan sanatçı, uzun yıllar akademi içerisinde, disiplinler arası sanat eğitimi alırken, birçok yerli ve yabancı sanatçının yanında, farklı materyal ve disiplinlerde çalışma, imkanı bulmuştur. Birçok yayın, karma sergi ve sahne tasarımında yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Daire Sanat, 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Açık Atölye Sanatçı Programı’nın üçüncü konuğu olarak Işıl Çelik’i ağırladı. Sanatçı dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle atölye dönemini karantina koşullarında evinde üretim yaparak geçirdi. Programı bu zor şartlar altında ve ziyaret edilemeden tamamlandıran Işıl Çelik’in proje sergisi 5 Eylül Cumartesi ve 8 Eylül Salı günleri saat 11.00-18.00 saatleri arasında Daire Sanat’ta ziyaret edildi.

Işıl Çelik, karantinada sosyal ve fiziksel izolasyon içinde geçirdiği üç ay süresince; antropoloji bilimi ile başlayan “üstün ırk” ve “ilkel” kavramlarının, yüzyıllarca toplumlar üzerindeki ayrıştırıcı etkisinden yola çıkarak “Alt-Üst” isimli projesi üzerinde çalıştı.

15 Eylül – 15 Aralık 2020

EVRİM KAVCAR & ELİF ÖNER


1976, İstanbul doğumlu Evrim Kavcar MSGSÜ Heykel Bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Sanatta Yeterlilik çalışmasını (2011) MSGSÜ’de verdi ve 2013’ten bu yana Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde teori ve atölye dersleri vermektedir. Evrim Kavcar son dönemde dilbilimsel, tarihi ve arkeolojik unsurlardan yararlanarak, toprağın sessiz tanıklığının anlamını irdeleyen anlatılar oluşturmaktadır.

1980, İstanbul doğumlu Elif Öner Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi ve Weissensee Kunst Hochschule Resim Bölümünde devam etti. Elif Öner son dönem çalışmalarına; gerçeklik, hakikat, bilinçdışı, anı ve hafıza kavramlarına yoğunlaşarak devam etmektedir.

Kavcar ve Öner ikilisi, ortak üretim pratiklerine 2019 Şubat’ta başladılar. Sanatçıların “sözlük” olarak nitelendirmeyi tercih ettikleri Hassas Sesler Sözlüğü projesinin sürdürülebilirliği için gereken alanı Daire Sanat Açık Atölye Programı ile sağlanıyor. Sanatçılar bu Açık Atölye Programı içerisinde, gerçekleştirdikleri Sevgili Okuyucu adlı söyleşi dizilerinde farklı

disiplinlerden davetlilerin yaptığı konuşmaları, gündelik yaşamdaki değişimleri gözeterek deşifre edecekler. Ses ile malzeme arasındaki ilişkiyi ele alan egzersizleri, jest ve mimik odaklı performatik çalışmaları Daire’nin ziyarete açık olduğu günlerde ziyaretçilerle birlikte gerçekleştirecekler. Sanatçılar bu çalışma kapsamında SAHA Sürdürülebilirlik Fonu almaya hak kazandılar.

NEJBİR ERKOL


1995 Mardin doğumlu sanatçı, Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi Resim Bölümü’nden 2018’de mezun oldu. Halen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Büyüdüğü şehre, yağıştan ıslanan toprağa bir roket düşüp toprağın onu içine alması ve bu alanın yerleşim yerine sadece 97 adım uzaklıkta olması sanatçıya yaşananları kırılganlıkla ilişkilendirmesine yol açıyor. Sanatçı, Daire Sanat Açık Atölye Programında 97 adımla ilgili toprak, mesafe, yağmur imgeleri üzerine video, enstalasyon ve performans gerçekleştirecek. Sanatçı, eş zamanlı olarak A4 Atölye Müşterek İşler Projesi ve Arter Araştırma Programına katılıyor.

Kış Dönemi Şubat- Mayıs 2021 

ÖZGE ENGİNÖZ

Özge Enginöz, 1981 Balıkesir doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden mezun olup bu döneme kadar altı kişisel sergi düzenlemiştir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katılmıştır.

Özge Enginöz, konuk sanatçı programı kapsamında üç ay boyunca Alfabe adlı projesi üzerinde çalıştı. Sanatçı Virginia Woolf’un Deniz Feneri kitabı ve günlüklerinden alıntıladığı cümlelerle kolajlarlarını bir araya getirerek bir video kitap tasarladı. Sesli metin ve kolajlarla bir bütün oluşan kitabı program sonrası basım aşamasına getirmek ise projenin ikinci basamağını oluşturacak. 

 

 

Kış Dönemi Şubat- Mayıs 2021

ÖZGÜL KAHRAMAN

Diyarbakır’da dünyaya gelen Özgül Kahraman ilk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Akdeniz Üniversitesi Heykel Bölümü (2010) ve Seramik Bölümü (2011) olmak üzere çift anadaldan mezundur. 2012’de başladığı Gazi Üniversitesi, Bileşik Sanatlar alanında, Yüksek Lisans programından 2015’de mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Heykel Bölümü, Sanatta Yeterlilik Programı’nı kazandı ve 2019’da tamamladı. Çalışmalarını disiplinlerarası sürdürmektedir.

Özgül Kahraman, son altı aydır görme yetersizliğinin insan yaşamına yansımaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda görme engelli bir öğretmenin desteğiyle Braille alfabe sistematiğini öğrenen sanatçı, çalışma pratiğine yansıyan bu sistematiği Üç İhtimal Üzerine adlı projesinde kullanıyor. Görme yetersizliği olan bireylerin hayat dinamiklerinde ilham alan Üç ihtimal Üzerine projesi iletişimin imkan ve imkansızlıklarını, insanın soyut olarak inşa ettiği yaşam dinamikleriyle sorgular. Tikelden tümele  doğru yol alan bu çalışma serisi, görmeme ya da az görmeden kaynaklı eşitsiz durumları, insan yaşamındaki anlamlandırma ölçütlerini anlamsızlaştırarak sorgular.