DÜŞÜŞ / A FALL

Sibel Horada

26 Ekim Oct / 12 Aralık Dec  2013

 

 

Daire Galeri, 26 Ekim – 12 Aralık 2013 tarihleri arasında Sibel Horada’nın “Düşüş” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı “Düşüş” isimli sergisinde, Madrid’de karşılaştığı bir heykelin yerinden ediliş hikayesini irdeliyor ve bu noktadan hareketle kamusal alanın düzenlenmesi, toplumsal bellek ve kültürel miras üzerine bir tartışma başlatıyor.

Sanatçının araştırma süreci Ocak 2013’te, MataderoMadrid’deki sanatçı rezidans programına katılması ile başlıyor. Uzun süredir Madrid, Plaza de Legazpi’de üstü kumaşla kaplanmış bir şekilde duran ve ilk bakışta bir atlı olduğu anlaşılan heykelin bu örtük hali sanatçının ilgisini çekiyor.

Heykel hakkındaki çelişkili yorumlar ve şüpheci yaklaşımlar, sanatçıyı konu hakkında bir soruşturma başlatmaya itiyor. Heykelin mermer bir yüzyıl sonu alegorisinin parçası olduğunu, Kalkınma Bakanlığı’nın ön cephesini taçlandırmak üzere yapıldığını, orijinal yerini bronz kopyalarına bıraktıktan sonra şehrin bu metruk meydanına getirildiğini öğreniyor. Sibel Horada bu aşamadan sonra kendini, heykelin defalarca yerinden edilişinin hikayesinin detaylarıyla eşzamanlı olarak kayıp parçalarının arayışı içinde buluyor.

Sanatçı araştırmasına ait ilk bulguları, röportajları, görselleri ve hazırladığı ses enstalasyonunu Ocak 2013’de Matadero’daki rezidans projesi kapsamında paylaştı.

Daire Galeri’de gerçekleşecek “Düşüş” isimli sergi bu projenin bir devamı niteliğinde olacak. Sanatçının kendi zihninde anlamlandırmaya çalıştığı, yerinden edilmeye bağlı olarak gerçekleşen bir “gözden ırak birikme” durumu, sergi içinde yeni bir yer sorgulamasıyla farklı bir boyuta taşınacak.

Sanatçı Madrid’deki heykelin kayıp parçalarından birini, birebir ölçülerde yeniden üreterek galeri mekanında sergileyecek, aynı zamanda birleştirdiği hikayenin fragmanlarını, araştırmalarına ait dokümanlar, bulgular ve görseller yoluyla paylaşacak.

“Düşüş” 26 Ekim – 12 Aralık 2013 tarihlerinde, Salı – Cumartesi günleri, 11.00 – 19.00 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir.

Sanatçının, yangını kökten bir dönüşüm anı olarak ele alan “Yangın Günlükleri” isimli projesi de 2012 Haziran-Eylül aylarında Daire Galeri’de gerçekleşmişti. Sergi, hatırlamak ve unutmak, zaman, tarih ve kimlik kavramları üzerine silik notlar ve bulunmuş objelerden oluşuyordu. Galerinin ön salonunda kendi başlattığı yangından kurtardığı ahşap kasalardan oluşan bir yerleştirme gerçekleştirmiş, sonra da bu eserin tamamen yanmasına izin vererek, kaydettiği süreci “Yangın Günlükleri”ne eklemişti. Sergi daha sonra Signs Taken in Wonder: Searching for Contemporary Istanbul  sergisinin bir parçası olarak Ocak- Nisan 2013’de Vienna MAK (Avusturya Uygulamalı Sanat Müzesi)’da ve Ekim-Kasım 2013’de de Kunstverein Hannover’da tekrar kurularak yurtdışında da izleyicilerle buluştu.

Sergi kataloğunu görüntülemek için tıklayınız.