Hakkımızda

 

Daire Sanat, sanatçıların fikir ve projeleri doğrultusunda geliştirdiği sergi programı ile deneysel bir platform yaratmaya odaklanan bağımsız bir sanat mekândır. 2008 yılında Selin Söl tarafından Cihangir’de, kâr amacı gütmeyen bir sergi mekânı olarak kurulmuştur. Kurulduğu ilk iki yıl küratör ve sanatçı- küratörler’in düzenlediği tematik grup sergilerine ve genç sanatçıların görünürlülüğüne odaklanmıştır. Genç sanatçılara olan desteğini arttırmak ve onların "ilk kişisel sergi"lerini sunarak sanat kariyerlerine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılı itibari ile ticari bir galeri formatına geçiş yapmıştır. 2010 yılında Tophane Boğazkesen Caddesi’ne taşınarak sanatçı temsiliyeti beraberinde sergilerini sürdürmüştür.
 
2010 – 2016 yılları arasında çok sayıda tematik sergi ve Funda Alkan, Ali İbrahim Öcal, Ahmet Duru, Ceylan Öztürk, Ragıp Basmazölmez ve Sibel Horada’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçının "ilk kişisel sergi"lerini gerçekleştirmiştir. 
 
2017 yılı itibariyle Cihangir’deki yeni mekânında ticari bir galeri formatından uzaklaşarak kuruluş misyonuna yakın dinamik bir yapı geliştirmeyi hedeflemektedir. Daire Sanat, küratöryal ve sanatçıların sergileme pratiklerine olan yaklaşımlarını sunan sergiler, bağımsız projeler ve işbirlikleri, sanat ve sosyokültürel konuları ele alan konuşma ve etkinlikler geliştirerek programına devam etmektedir. 
 
Herkese açık, ticari kaygılardan bağımsız, proje bazlı ve küratöryel odaklı bir platformdur.
 
2008 yılından bu yana küratöryel ya da kişisel sergileri ile Daire Sanat’ta yeralan sanatçılar arasında Gül Ilgaz, Genco Gülan, İsmet Doğan, Mehmet Ali Uysal, Volkan Aslan, Sena Başöz, Ardan Özmenoğlu, Elçin Ekinci, Anna Heidenhain, Anita Bacic, Fırat Neziroğlu, İrem Tok, Mustafa Pancar, Evrim Kavcar, Berke Soyuer, Can Ertaş, Sibel Diker, Hera Büyüktaşçıyan, Balca Ergener, Didem Özbek, İz Öztat, İbrahim Koç, Turan Aksoy, Hayal İncedoğan,  Peter Tzanev, Özgül Arslan, Özlem Şimşek, Cemre Yeşil bulunmaktadır.
 
 

Daire Galeri'nin gerçekleşmesinde yer alanlar ve katkıları:

Selin Söl Siyaset Bilimi MA
Kurucu, Direktör
 

 

Emre Çıkınoğlu Spot Tasarım
Kurumsal Kimlik ve Grafik Tasarım

 

Seda Savaş Gemici
Web sitesi Tasarımı

JoomSpirit