DAİRE SANAT AÇIK ATÖLYE SANATÇI PROGRAMI

DAİRE SANAT OPEN STUDIO ARTIST PROGRAM

Sanatçı Artist: ALP İŞMEN

 

3 Aralık Dec 2019 - 31 Mart March 2020

sanatçıatölye programı-website

 

Daire Sanat’ın, 2019 yılında başlattığı Açık Atölye Sanatçı Programına, 3 Aralık 2019 – 31 Mart 2020 tarihleri arasında sanatçı Alp İşmen konuk oluyor.

Alp İşmen, Daire’nin mevcut mekânında atölye için ayrılan bölüme kendi atölye ortamını yerleştirip dört ay boyunca devam edeceği bir projesini bu atölyede sürdürmeye devam edecek. 

İşmen’in Daire Sanat’taki atölyesi 3 Aralık itibariyle, Salı ve Cumartesi günleri, 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

ALP İŞMEN

1962 yazında İstanbul'da doğdu. Erken çocukluk döneminden itibaren sanatın büyüsüyle renge, söze ve müziğe gönül verdi. Öncelikli olarak izlenimciler ve klasik müzik ardından şiir sanatçının başlıca eğildiği ve etkilendiği alanlardır. 1980’de başladığı Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nu 1984'te Marmara Üniversitesi mezunu olarak tamamladı. 5. Günümüz Sanatçıları sergisinde bir gravürü sergilenmeye değer bulundu. Baskı resim eğitimi almasına rağmen hayatını grafik tasarım alanının tüm dallarında çalışarak sürdürdü. 2003 yılında Karşı Sanat'ta düzenlenen Bu Sergi Aileye Mahsustur karma sergisinde konuk sanatçı olarak yer aldı. Son çalışmalarından örneklerle, 2017 yılında Contemporary Istanbul Sanat Fuarı’na ve 2019 yılında Pilevneli Project’te düzenlenen Kâğıt isimli sergiye katıldı. Çalıştığı süre boyunca edindiği birikimlerinden süzdüğü resim üretme arzusuyla, 2011 yılından bu güne yağlıboya tablolar, desenler ve dijital işler üretmeye devam ediyor. Sanatında sevinç arayışında olduğunu vurgulayan sanatçı halen doğduğu şehirde, İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor.

 

DAİRE SANAT AÇIK ATÖLYE PROGRAMI HAKKINDA 

Daire Sanat, Cihangir’de bulunan sergi mekânının bir bölümünü belli sürelerde seçilmiş sanatçılar tarafından kullanılacak atölyeye dönüştürüyor. Programa katılan sanatçı, çalışmalarını, projesini tamamlamak için gereken iki ile dört ay arasında değişebilecek bir süre zarfında, kendi atölye ortamına dönüştürdüğü galeri mekânında sürdürebilecek. Galerinin 12 yıldır sürdürdüğü sergi programı dinamiğini korumak adına atölye haftanın iki günü sanatçının belirlediği günlerde ziyarete ve katılıma açık olacak. Atölyenin ziyarete açık olduğu günlerde sanatseverler hem sanatçıyı tanıma imkânına hem de proje sürecine tanıklık etme fırsatı yakalamış olacaklar. Katılan sanatçı proje süresi sonunda mekânda düzenlenecek bir etkinlik daveti ile programı tamamlayacak. Başvurular 15 Haziran 2020’ye kadar açık olup ilk 8 aylık dönem için seçilen iki sanatçının duyurusu Eylül 2020’de yapılacaktır. Programın 18 Kasım 2019 tarihinden itibaren başlayıp 4 ay sürecek ilk çalışması Alp İşmen ile yapılacaktır. 

 

JoomSpirit