Sema Kayaönü

Sema Kayaönü

BİZE HER ŞEY TANIDIK / EVERYTHING IS FAMILIAR TO US

 

11 Eylül September / 18 Ekim October 2014

 

 

BİZE HER ŞEY TANIDIK

Sema Kayaönü

11 Eylül – 18 Ekim 2014 // Daire Galeri

Açılış / Opening: 11 Eylül / September 18.00 – 20.00

Sema Kayaönü, “Bize Her Şey Tanıdık” isimli ilk kişisel sergisi ile 11 Eylül – 18 Ekim 2014 tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor.

“Bize Her Şey Tanıdık” isimli sergisinde, Sema Kayaönü’nün kent kültürünü, kentli insanın yaşam biçimini anlatan karelerden oluşan kolajları yer alıyor. Sanatçı, çalışmalarında, kağıtların katmanlaşarak oluşturduğu üç boyutlu etkileri ve malzemesi ile resimsel düzenin ötesine geçerek, yaşadığımız kültürün işlevi ile bireylerin dış dünyadaki algısına odaklanıyor.

Sema Kayaönü, geleneksel sanatlar arasında yer alan “katı” sanatına da göndermede bulunuyor ve kağıt oyma sanatı olarak bilinen bu sanatı günümüzün çağdaş imkanları ile tekrar yorumluyor. Bir süsleme sanatı olan katı’nın aksine süsten uzak oldukça yalın şekilde kağıt katmanları ile varolan bir fotografik görüntünün kolajını oluşturur. Sanatçı, sanatsal ifade biçimi ile o malzemenin etkisini, dilini çözmeyi hedefliyor. Sanatçının sergide yer alan çalışmaları,herkesin kolaylıkla anlayabileceği görsellerden oluşan, minimum renk, desen ve çizginin en yalın biçimde işlevsel sonuca ulaşmasını amaçlıyor.

Sema Kayaönü çalışmalarında, sürekli bir akışta olan kent ve kentli çıkış noktasıdır. Kentli insanın her gün bir yenisi ile karşılaştığı endüstriyel gerçekler, teknolojik yeniliklerden esinleniyor. “Bize Her Şey Tanıdık” isimli sergide yer alan çalışmalarında, araba, uçak, rüzgar tribünü, tren, çiçek, yangın gibi alışık olduğumuz kentsel imgeler yer alıyor. Endüstrileşmenin etkileriyle değişen yaşam tarzımızda, bize çok fazla seçeneğin sunulduğu yanılgısıyla aslında pazarlanmış ürünler arasında tercih yaptığımız tek tip bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz. Çok farklı kültürlerin etkisinde eklektik bir yaşam sürerken diger taraftan da giderek aynılaşıyoruz. Sanatçı, günlük hayattan kareleri sosyal davranış biçimlerini, bize tanıdık gelen görüntülerle dikkat çekiyor. Yeni işlevsel görevleri ile yeni malzemeleri, yeni teknoloji ve ideolojileriyle, hızla değişen bir toplumun, kökleşen modern dilini inceliyor.

“Bize Her Şey Tanıdık”, 11 Eylül – 18 Ekim 2014 tarihlerinde, Salı-Cumartesi günleri 11.00 – 19.00 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir.