PATRON ÇILDIRDI / THE BOSS HAS GONE MAD

PATRON ÇILDIRDI / THE BOSS HAS GONE MAD

 

05 Aralık 2015 – 09 Ocak 2016

Nesren Jake

 

 

Nesren Jake ismi ile sanatı propaganda aracı olarak kullanan sanatçı üçüncü kişisel sergisi Patron Çıldırdı ile 5 Aralık 2015 – 9 Ocak 2016 tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor.

Nesren Jake üretimini tüketim kültürünün eleştirisine yoğunlaştırıyor. Sanatçının öncelikli odak noktaları satış politikaları ve reklam kampanyaları ile büyük markalar. Çalışmaları aracılığıyla, geniş çaplı organizasyonlarda sponsor olarak gözlerimizi dolduran markaların bir başka tarafı ile yüzleştiriyor bizleri. 2022 yılında yapılacak Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’da inşaat işlerinde çalışan işçilerin yemek, giyim ve yaşam koşulları sanatçının çalışmalarında sponsoru olan markaların arka planında çıkıyor karşımıza. Sanatçının bir diğer odağı ise yeme-içme tüketimine dair. Nesren Jake kişinin sağlığı için son derece zararlı olan cici ambalajlı, şekerli yiyecek ve içeceklerin ne denli tehlikeli olduklarına vurgular yapıyor. Nesren Jake çalışmaları ile tüketim alışkanlıklarımızı ve markalara olan tutkularımızı gözden geçirmemizi öneriyor.

Sanatçı dijital olarak kurguladığı çalışmalarını çeşitli baskı teknikleri ve objeler üzerine olan yerleştirmeler ile sunuyor. Galeriyi bir market, bir mağaza gibi konumlandırıyor. İndirimleri ve kampanyaları ile bizleri büyülemek adına kullandıkları deyimlere alaylı bir gönderme yapmak adına seçtiği Patron Çıldırdı ismi ile izleyiciyi tüketim çılgınlığına kendini kaptırmadan bir kez daha düşündürtmeyi amaçlıyor.

Nesren Jake’in kişisel sergisi Patron Çıldırdı 5 Aralık – 9 Ocak tarihleri arasında Salı-Cumartesi 11:00 – 19:00 saatleri arasında Daire Galeri’de izlenebilir.