KEKRE

Ali İbrahim Öcal

Sept 21 Eylül – Oct 23 Ekim 2010

 

 

DAİRE, Akbank Sanat “Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi” ve Siemens Sanat “Sınırlar-Yörüngeler 06” seçkilerinden tanıdığımız resim ve video sanatçısı Ali İbrahim Öcal’ın ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Sanatçı bu sergide bizi, yaşam ve ölüm üzerine kurduğu kendi içsel pratiklerine davet ediyor. Yaşam veren, yaşamı kutsayan iki olgu olarak ortaya konulan “toprak” ve “anne” etrafında şekillen imgeler, tuval üzerine akrilik resimlerin yanı sıra video ve yerleştirme gibi farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle görünürlük kazanıyor. “Burada kalma arzusu”nu ifade ederken kendi annesini yaşamsal bir figür olarak imleyen sanatçının çalışmaları, “son”un temsili olan toprağın altına işaret ederek, yaşamın sonsuz kudretine de bir methiyede bulunuyor.

 Ali İbrahim Öcal’ın kavramsal ve biçimsel kurgusuna fotoğraflar üzerinden başladığı, edebiyat ve sinema dünyasından da çeşitli referansların takip edilebileceği, Nisan 2010’dan bu yana ürettiği eserlerini içeren sergisi, 21 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında DAİRE’de görülebilir.