Impermanence / Süreksizlik

Arslan Ahmedov
Haner Pamukçu
Jean Christophe Sartoris
Veneta Zaharieva

2 – 29 Aralık Dec 2010

DAİRE, iki Fransız ve iki Bulgar fotoğraf sanatçısının bir araya gelerek hazırladıkları “Impermanence” adlı sergiye Cihangir galerisinde 2-29 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergide Veneta Zaharieva, Arslan Ahmedov, Jean Christophe Sartoris ve Haner Pamukçu fotoğraflarıyla süreksizliğin ve “kalamayışın” kaçınımazlığıyla yüzleşiyorlar. Gerçeğin düşe imrendiği, varoluşun hiçliğe öykündüğü bu geçiş serüveninde labirentin giriş ve çıkış kapılarını aynılaştırırken sanatçılar tozlu raflardaki küf kokulu geleneksel fotoğraf tekniklerini kullanarak “tutunamayışı” değil de, artık “tutunmayışı” öykülendiriyorlar.

2, 3 ve 4 Aralık tarihlerinde ise Veneta Zaharieva, sadece randevu ve sipariş üzerine, bu sergi için galeri içinde geçici olarak inşa edilen stüdyosunda collodion tekniğiyle portre çekimleri gerçekleştirecek. Collodion ilk kez 1851 yılında Frederic Scott Archer tarafından kullanılmış fotoğraf literatürüne “wet plate” adıyla geçmiş ve genellikle aluminyum plaka üzerine çeşitli kimyasallarla baskı yoluyla üretilen bir fotoğraf tekniği. Dileyenler gün ısığında bu plakaların üzerinde yavaş yavaş beliren portrelerinin bu sihirli oluşum sürecini ve collodion banyo tekniklerini izleyebilirler. Örneklerini sanatçının web sitesinde daha önce üstünde çalıştığı “Bulgaliens” projesi linkinde görebilirsiniz.

Katılan sanatçılar hakkında detaylı bilgi için:
www.venetazaharieva.com
arslanahmedov.blogspot.com
www.jcsartoris.com
www.hanerpamukcu.com

 

Misty, hazy and tarnished… Through their photography, Veneta Zaharieva, Arslan Ahmedov, Jean Christophe Sartoris and Haner Pamukçu face the inevitability of impermanence and transiency. In the constant transition of life where reality envies the imagination and existence imitates nihility, the entrance and exit of this labyrinth are of no difference. The artists use the traditional photography techniques of the past and analog cameras to narrate a story not of “losing one’s grip”, but of no longer “holding on.”

Veneta Zaharieva, will be taking portraits with the “Collodion” technique on 2, 3 and 4th December. In order to watch this process and have a Collodion portrait, please ask for an appointment from the gallery in advance.