Hikayenin Kötü Adamı Benim! / I am the villain in this story!

ÇAĞRI SARAY

14 Ocak Jan – 5 Şubat Feb 2011

 

 

Hikayenin kötü adamı Çağrı Saray, 14 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Daire’de yeni kişisel sergisi ile ortaya çıkıyor!

Sinemasal anlatıyı temel alarak çekim senaryolarından oluşan metinlerin güncel sanatın resim, fotoğraf, video ve enstalasyon gibi farklı mediumlarıyla yeniden üretimine odaklanan yapıtlar, Çağrı Saray’ın seri işlerinin son izdüşümü niteliğinde. Sanat izleyicisinin hiç de yabancısı olmadığı bu triptik hikaye, izleyicileri geçmişin hayaletleriyle yüzleşmeye, evlerinin tarihini yeniden sorgulamaya ve alternatif bir bellek algısının üretimine davet ediyor. Çağrı Saray bu son sergisiyle sanat izleyiciyicisini 2009’da gerçekleştirdiği “Bekleme Odası”nın ve 2004’de gerçekleştirdiği “Kırmızı Oda” projelerinin öncesine götürüyor ve sondan başa doğru anlattığı hikayesini “Hikayenin Kötü Adamı Benim!” isimli sergi ile bitirirken halka tamamlanıyor, rezonans sona eriyor.

Ayrıca senaryodan bir bölümü de ekliyoruz:
“İki farklı tarih algısı vardır; ayrıksı ama aynı zamanda içiçe varolan, pratiklerinle inşaa edilen kişisel tarihin ve aslında senin uzamsal olarak içinde varolmadığın evinin tarihi. Herşeyini kaybettiğin, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığın yeni bir hayatı yaşarken, evinin tarihinin atılmışlıklarıyla yeni bir “şey” inşa etmeye çalışmak tamamen paradoksal. Şimdi, tam da burada eksiksiz tüm klişelerle; gazetelerle, kağıtlarla, fotoğraflarla, bir şişe içki ve yanmakta olan bir sigarayla evini tüm günahlarından arındırmaya çalışmak, kaybettiğin belleğini yeniden kazanmaktan bile daha zor. Kendi evinin hem önde gelen elçisi gibi hissetmek hem de evini yakıp yıkan kişi olmak nasıl bir duygu? Bunun ispatıdır tüm bu vaka’lar… ve hissettiğin vaka’ların tortusudur damağındaki tat. İnsan olarak bunu sadece katıksızca yaşamayı da seçebilirsin. Fakat bu kadarı bile ne kadar acınası…”

“Hikayenin Kötü Adamı Benim!” , 14 Ocak – 5 Şubat 2010 tarihlerinde Salı – Cumartesi 11.00 – 19.00 arası DAİRE Tophane’de izlenebilir.

Yer: DAİRE
Sergi: “Hikayenin Kötü Adamı Benim!”
Sanatçı: Çağrı Saray

Açılış: 14 Ocak 2011 Cuma @18.00
Adres: Boğazkesen Cad No:65D Tophane 34433 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0 212 252 52 59
www.dairesanat.com
info@dairesanat.com