GÖRDÜM / I SAW

CEYLAN ÖZTÜRK

7 Aralık Dec / 26 Ocak Jan 2012

 

 

Ceylan Öztürk, “Gördüm” İsimli yeni kişisel sergisi ile, 7 Aralık – 26 Ocak tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor.

Sanatçının sergide yer alan çalışmaları, yaşanan birtakım olayların dikkatten kaçmış, çok fazla üzerinde düşünülmeyen yönlerini ele alıyor. Söz konusu eserler, barış niyetleri içine gizlenmiş savaşın vurgulanması, haberlerin denetlenerek belirli kalıplarla sunulması, yeni beklentilerin umutla birlikte korku da üretmesi ya da boşa geçen zamanın kayıtlarının tutulması gibi konuları sunarken, izleyiciyi dikkate davet ediyor ve göz önünde olan şeyin ardında yatan görünmeyeni, görmeye zorluyor.

Örneğin, “Görme Bozukluğu” adlı çalışmada barışı ve savaşı anımsatan işaretlerin bir arada bulunması, iki farklı anlama gelen bu işaretlerin birbirine karışmasına neden oluyor ve bir göz testi levhasının karşısına geçen izleyicinin, bunları ayırt edebilmesi isteniyor. Diğer yandan “4895 Gün” adlı eserde, bir mahkumun duvara kazıdığı çizgiler, metal parçalar halinde üst üste yığılıyor ve bunlar, zamana dair kayıtlar oluşturduğu ölçüde, aslında boşluktaki bir zamansızlığın da işaretleri oluyor.

Bu tür çift yönlü bakış açıları üzerine kurulmuş düşünceler, serginin de ana fikrini ortaya çıkartıyor.

“Gördüm”, 7 Aralık 2012 – 26 Ocak 2013 tarihlerinde, Salı-Cumartesi 11.00 – 18.30 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir.

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Açılış: 7 Aralık – 18:00

Adres: Daire Galeri // Boğazkesen Cad. No:65 D 34433 Tophane, Beyoğlu / İST