daire # 1

Funda Alkan,  Esra Carus,  Gül Ilgaz,  Ceylan Öztürk

 

2 Mayıs May – 5 Haziran June 2012

 

 

Daire sanatçılarından Funda Alkan, Esra Carus, Gül Ilgaz ve Ceylan Öztürk’ün katılımlarıyla gerçekleşecek olan “daire # 1” isimli grup sergisi 2 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

İki genç ve iki orta kuşak kadın sanatçının farklı malzeme ve teknikler kullanarak oluşturdukları çalışmalar, kadın/kadın olma durumu, sosyal ve politik konular çevresinde şekillenmekte; ayrıca hem konu hem de malzeme ve sunuş bakımından geniş bir zaman diliminin sanatsal yansımalarını içermektedir.

Sergide Yer Alan Sanatçılar Hakkında;

Funda Alkan, çalışmalarında genellikle geometrik formlardan, şematik renk düzenlemelerinden yararlanarak figürlerini kendine özgü bir yaklaşımla yeniden kurgulamaktadır. Sergide yer alan “Gençlik Rüzgârı” isimli serisi –sanatçının sıklıkla kullandığı tuval üzerine iplik işleme tekniği ile yapılmıştır. Bu seride sanatçı eski Türk filmlerinden alınan karelerle Haydarpaşa Garı’nın farklı açılardan görünümlerini iç içe geçirerek yeni film sahneleri oluşturmuştur.

Sosyal, politik konuları kendi kişisel ve ruhsal süreçleriyle yeniden yorumlayan Esra Carus’un kağıt kesme yöntemini kullanarak oluşturduğu çalışmalarında ise, üst üste yerleştirerek meydana getirdiği çok sayıda katman izleyende derinlik algısını tetikleyerek üç boyutluluk izlenimi yaratmaktadır. Sergide yer alan “Dürrü Şehvar Sultan’ın Portresi” ve “Belle de Jour”, sanatçının bu teknik ile oluşturduğu çalışmaların en iyi örneklerindendir.

50. Venedik Bienali’nde Türkiye’yi temsil eden ve 1990’lı yılların başından bu yana İstanbul güncel sanat ortamının yanı sıra Berlin, Hamburg ve Londra gibi sanat metropollerinde katıldığı sergilerle de adından söz ettiren Gül Ilgaz, sergide “Giderayak” ve “Ay” isimli fotoğraf çalışmaları ile yer almaktadır. Sanatçı, Türk kavramsal sanatının önde gelen orta kuşak kadın temsilcilerindendir.

Ceylan Öztürk’ün geçen yıl Daire’de gerçekleşen son kişisel sergisinde, sözcüklerin zihnimizde oluşturdukları anlamlar farklı tipografik düzenlemler ile şekillenerek üç boyutlu bir görsellik kazanmıştı. “daire # 1” sergisinde yer alan “Gitme” isimli çalışması ise, “İçgüdüsel tahakküme, anaç olma hallerine, sahip olmaya, çalışma içgüdüsüne, kadın olmanın bir haline bakış. Ne olduğuna ve neyin olmaması gerektiğine bir hatırlatma.”

“daire # 1”, 2 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde, Salı-Cumartesi 11.00-19.00 saatleri arasında Daire’de görülebilir.

Yer: DAİRE
Sergi: “daire # 1”
Sanatçı: Funda Alkan, Esra Carus, Gül Ilgaz ve Ceylan Öztürk
Adres: Boğazkesen Cad No:65D Tophane 34433 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0 212 252 52 59