BAK BU / THIS WAS

Cemre Yeşil

 

08 Mayıs May / 15 Haziran June 2014

 

 

Cemre Yeşil Bak Bu / This Was” isimli kişisel sergisi ile 8 Mayıs – 15 Haziran 2014 tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor.

 

Türkiye’de son dönem dikkat çeken genç fotoğrafçı kuşağının özgün isimlerinden biri olan Cemre Yeşil, hem bir fotoğrafçı, hem de bir sanatçı olarak hayata ve sanata bakışını ortaya koyan “Bak Bu / This Was” isimli projesini sunuyor. İstanbul ve Londra’da çalışmalarını sürdüren Cemre Yeşil, fotoğraf serilerinde ve metine dayalı işlerinde kişisel ilişkilere odaklanıyor. Genç sanatçının fotoğraf serilerinden biri İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonunda bulunmaktadır.

“Cemre Yeşil’in ‘This Was’ projesi, spesifik olarak kişisel hafızaya odaklanan yönüyle, fotoğraf paylaşımının kültürel koşullarını gündeme getirirken; profesyonel ya da amatör olsun, ‘görüntü’nün statüsüne dair algı mekanizmalarımızı gözden geçirmemizi talep ediyor.

Bu projenin bir de çok içsel, çok şiirsel, deyim yerindeyse entelektüalizmden bir o kadar uzak bir yönü de var. Her görüntüyle eşleşen bir cümle, aslında modern hayatlarımızın gündelik akışına dair görüntü/metin haikuları gibi. Görsellikle yazı, yazınsallıkla görsellik arasındaki ilişki bu projenin ilginç bir boyutu; göstergelerle, görsel kodlarla düşünmeye alıştığımız bir dünyada görsellik üretiminin arka planındaki ideolojik sistematiği düşündürüyor. Ama bunu olabilecek en masum şekilde yapıyor. Bir görüntünün nasıl oluyor da bir duyguyu, bir kavramı anlatabilir hale geldiğini kendi kişisel dünyasının penceresini açarak (ya da açarmış gibi yaparak?) gündeme getiriyor.”

Ahu Antmen

Amsterdam Fotoğraf Müzesi FOAM’ın önemli ödüllerinden Paul Hauf 2014 ödülüne aday gösterilen sanatçının, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin fotoğraf koleksiyonunda yer alan çalışmalarından bir kısmı 22-24 Ağustos 2014 tarihlerinde İsveçteki NYHETER LANDSKRONA FOTOFESTIVAL’inde gösterilecektir.

“Bak Bu / This Was”, 8 Mayıs – 15 Haziran 2014 tarihlerinde Salı-Cumartesi günleri 11.00 – 19.00 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir. 

Sergi kataloğunu görüntülemek için tıklayın.