AKLIN İYİMSERLİĞİ / OPTIMISM OF THE MIND

Evren Erol

12.05 – 23.06.2018

Daire Sanat, 12 Mayıs – 23 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Evren Erol’un  Aklın İyimserliği adlı dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Evren Erol, sanatı, var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan, kendini ifade etme ve sorgulama alanı olarak görmektedir. Sanatçı, heykellerini, kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması olarak tanımlamaktadır.
Evren Erol, Aklın İyimserliği sergisi ile Daire’yi tanımsız – kimliksiz bir “birey”e ait sürreal bir eve dönüştürmektedir. Evin sahibi birey, kendini toplumsal yaşamdan soyutlayarak iç dünyası ve yarattığı alan içinde, kaygı, korku ve umut kavramlarını sorgulamakta ve bunlarla başa çıkmaya çabalamaktadır. Bu birey, her türlü dış etkenden ve aklın yarattığı tehlikeli durum ve düşüncelerden kendini koruma içgüdüsü ile güvenlikli bir iç dünya ve yaşam ortamı yaratarak hayatta kalmaya çalışmaktadır.
Bu sergide, sanatçının önceki sergilerinden farklı olarak heykelleri ile birlikte mekânsal bir kurgunun parçası olarak desen ve yerleştirmeleri de izleyici ile buluşuyor. Evren Erol, Aklın İyimserliği sergisi ile günümüzde yaşanan toplumsal, ideolojik, ekonomik ve kültürel baskıların kişiler üzerinde oluşturduğu etkileri ve buna karşılık geliştirilen savunma mekanizmaları üzerine çeşitli sorular sormakta ve izleyiciyi bu sorular beraberinde kurgusal bir ortamda deneysel bir tecrübe önermektedir.
Sanatçı, agorafobik bir karaktere ait yaşam alanında, heykeller, desenler ve yerleştirmelerden bir bütün oluşturan sergi aracılığıyla “Çoğunluğun kötümser olarak tanımlayabileceği düşünme ve kavrama yetisi olarak “akıl” geleceğe umutla bakan “iyimserlik” ile bir araya gelebilir mi?” sorusuna cevaplar bulmaya davet etmektedir.
Daire, Evren Erol’un galeri mekânına özel olarak tasarladığı heykel ve yerleştirmelerden oluşan sergisine alan açmaktan memnuniyet duyar. Aklın İyimserliği Daire Sanat’ın Cihangir adresinde 12 Mayıs – 23 Haziran 2018 tarihleri arasında, Salı – Cumartesi günleri 11.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Evren Erol
1977’de İstanbul’da doğan Evren Erol, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü’nden, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Değişim, dönüşüm, karşıtlık, ret ve kabul bağlamı gibi temel metaforlar çerçevesinde üretmektedir. 2012 yılında “Kendini BULus” (Artgalerim, İstanbul) , 2015 yılında açtığı “Kırmızı Çizgi”2016 yılında “Aklın Yarat(t)ıkları” başlıklı Bozlu Art Project’te açtığı kişisel sergilerinin yanı sıra birçok karma sergi ve sempozyumda yer almıştır. Daire’de gerçekleşecek serginin ardından 27 Eylül – 29 Ekim 2018 tarihlerinde Newyork Soho “Arsham/Fieg Gallery” de gerçekleşecek “Butterfly Effect” başlıklı ilk yurtdışı kişisel sergisini gerçekleştirecektir.