Özgül Arslan

Özgül Arslan

Silik İzler / Erased Traces

 

9 Şubat Feb – 10 Mart Mar 2012

 

Özgül Arslan’ın resimde renk ekleme eylemini tersine çevirdiği ve ‘silerek’ oluşturduğu eserler, “Silik İzler” adlı kişisel sergisinde 9 Şubat – 10 Mart 2012 tarihleri arasında DAİRE’de izlenebilir.

Sosyal hayatta edinilen roller ve cinsel kimliğe atfedilen sorumluluklar, nesneler, imgeler ve performanslar yaşam pratiğini belirlediği gibi düşünsel ve üretimsel süreci de şekillendirir. Üretim sürecindeki sanatçı kimliği diğer kimliklerle yer yer paralellik gösterirken bir yandan da çelişkilere, çatışmalara sebebiyet verir.

İç mekanı temizlemek, toparlamak, düzenlemek, hijyeni sağlamak kadına atfedilmiş eylemlerdir. Özgül Arslan, “Silik İzler” isimli yeni kişisel sergisinde bu eylemlerin sanattaki karşılığını sorguluyor. Bunu yaparken resim tarihinde önemli yeri olan ışık-renk temalarından yola çıkıyor ve bunları elde ederken yapılan renk ekleme eylemini tersine çevirerek resimlerinde; boyamak yerine domestik bir aksiyon olarak atfedilen “silme” eylemini, boya yerine yine temizlemede ve hijyen sağlamada kullanılan ağartıcıyı kullanıyor. Geçmişe referans veren “pamuklu kadife” kumaş üzerine çalıştığı resimlerinde, ışığın siliciliğinden yararlanarak, iç mekana sızan ‘davetsiz misafir’i, ışığı, silinen olarak belirliyor.

“Silik İzler” 9 Şubat – 10 Mart 2012 tarihlerinde Salı – Cumartesi 11.00-19.00 arası DAİRE’de görülebilir.

 

Yer: DAİRE
Sergi: “Silik İzler”
Sanatçı: Özgül Arslan

Açılış: 9 Şubat Perşembe @ 18.00
Adres: Boğazkesen Cad No:65D Tophane 34433 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0 212 252 52 59