Kerem Ağralı

Kerem Ağralı

NABIZ

THE PULSE

27 Şubat – 2 Nisan 2016

Kerem Ağralı

 

 

Kerem Ağralı son iki yıldır üzerinde çalıştığı, farklı teknikte çalışmalarını içeren ‘Nabız’ isimli serisi ile 27 Şubat- 2 Nisan tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor.
Sergide sanatçının desenleri, tuval, ahşap ve alüminyum üzeri çalışmaları ve bir heykeli yer alıyor. Kerem Ağralı’nın çalışmaları, ilk bakışta çeşitli öykülerle örülü bir ‘kurgu’ izlenimi bırakıyor. Ancak izleyici çalışmaları dikkatle incelediğinde bütün bir kurgudan uzaklaşarak kendini birbirinden bağımsız çok sayıda hikayenin içinde buluyor. Zaman, mekan ve malzeme karşıtlıkları ise sergide dikkat çeken bir diğer konu. Kerem Ağralı’nın çalışmaları, barındırdığı bu karşıtlıkların çözümü için izleyiciyi uzun sürecek bir deneyimlemeye davet ediyor.
Gerçekte var olmayan mekanların önce sanatçının zihninde belirerek daha sonra sanat aracılığıyla izleyiciye aktarıldığı sergide görmeye alışageldiğimiz cisim ve nesnelerin ise sanatçının kompozisyonunda çok farklı roller teşkil ettiğini görüyoruz.
Yaşamın ilk başlangıcından bugüne kadar biriken bir nevi evrensel bilginin gen yoluyla her birimize bahşedildiğini vurgulayan sanatçı için kırmızı rengin ayrı bir önemi var. Hayatın başlangıcı olan kanın rengi olan kırmızıyı sanatçı sıklıkla bu yaşamsal güç yoluyla bizlere aktarılan bilginin temsili olarak eserlerinde kullanıyor. Ali Şimşek sanatçının bu vurgusunu şu sözleri ile ifade ediyor:
Kırmızı bir çeyiz sandığından servis edilen çirkin yürek tam da Nabız’ın boğulduğu bir kafese dönüşüyor. Koltuk hep var Nabız resimlerinde… İktidar, boş zaman ve tembelliğin ve de sömürünün tarihsel nesnesi. En çok arzulanan mobilya! Mekanikleşmiş bir elden tutulan anahtar belki bu…. Tutsaklığın ya da umudun kilidi; bunu yaşananlar gösterecek.
NABIZ 27 Şubat – 2 Nisan tarihleri arasında Salı-Cumartesi 11:00 –19:00 saatleri arasında Daire Galeri’de izlenebilir.