Dilay Koçoğulları

Dilay Koçoğulları

Mikro-Makro Kozmos: Algının Uyumu

Micro-Macro Cosmos: The Harmony of Perception

 

 

 1 Kasım Nov /  1 Aralık Dec 2012

Daire Galeri, 1 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Dilay Koçoğulları’nın “Mikro-Makro Kozmos: Algının Uyumu” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Dilay Koçoğulları, ” Mikro-Makro Kozmos” isimli fotoğraf serisinde, çeşitli laboratuvarlardan edindiği mikroskobik görüntüler ile günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız ama çoğunlukla farkına varamadığımız nesnelerin birbirlerine olan şaşırtıcı benzerliklerinden yola çıkıyor.

Diptik olarak sergilediği çalışmalarında, estetik ve kavramsal bağlamı bir arada sunarken, gözle görülemeyen ile görülebilenin, küçük ile büyüğün arasındaki mucizevi uyumu  gözler önüne seriyor. Sanatçının Güzel Sanatlar eğitiminden önce Biyoloji lisansını tamamlamış olması da serinin çıkış aşamasında önemli bir rol oynuyor.

Nebula patlaması ile insan hücre yapısının neredeyse birebir benzerlikleri ya da bir ağacın kabuğu, kaplumbağanın sırtı, masanın dokusu, kalabalık bir insan topluluğunun uzaktan görüntüsünün çeşitli mikroskobik görüntüler ile kurduğu sıkı yakınlık, etrafa daha dikkatli gözler ile bakmaya sevkederken,  düşünsel olarak da nesneler ve evren arasındaki bağların gücünü keşfetmemizi sağlıyor.

“Dilay Koçoğulları’nın serisi Mikro-Makro Kozmos, estetik meseleler ile içeriğin nasıl dengeleneceğinin, aynı zamanda bizi çevreleyen gizli hazineleri keşfetmek ve erişmemiz, bilmemiz gereken bir dünyadaki sürprizleri deneyimlemek için gözlerimizi nasıl açmamız gerektiğinin iyi bir örneğidir.” Dr. Marcus Graf

“Mikro-Makro Kozmos: Algının Uyumu” 1 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde Salı-Cumartesi günleri 11.00 – 18.30 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir.

Açılış: 1 Kasım – 18.00
Adres: Boğazkesen Cad No:65D Tophane 34433 Beyoğlu İstanbul