BAŞVURU

BAŞVURU

DAİRE SANAT AÇIK ATÖLYE SANATÇI PROGRAMI BAŞVURU HAKKINDA

Daire Sanat Açık Atölye sanatçı konuk programı seçilmiş sanatçılara üç ay boyunda Cihangir’deki mekanında sanatsal pratiğini ve bu süre zarfında üzerinde çalışmak istediği projesini üretmek üzere atölye ortamı sağlıyor. Konuk sanatçı atölyeyi haftanın yedi günü saat 09.00-19.00 saatleri arasında kullanabilecektir.
Atölyenin ziyarete açık olduğu haftada iki gün, sanatçının atölyesinde bulunması şarttır. Ziyarete açık olan bu iki gün, seçilen iki konuk sanatçı tarafından ortaklaşa kararlaştırılır. Açık atölye günlerinde ziyaretçiler sanatçının kendisiyle tanışma, proje sürecini takip etme ve eğer isterse sanatçıdan direkt eser satın alma imkanına sahip olacaktır.
Aynı anda iki sanatçı atölyesine ev sahipliği yapmamızdan dolayı katılan sanatçılara konaklama imkanı verilememektedir.
Program hem sanatçı üretimine katkıda bulunmak hem de Daire Sanat’ın 12 yıllık galeri geçmişinin bir uzantısı olarak sanatçı ile sanatseverleri yeni bir dinamik içerisinde bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Ekte bulunan formu doldurup bize tek bir pdf halinde son başvuru tarihine kadar iletiniz. Değerlendirmeler proje bazlı olduğundan, proje başvurusunun olabildiğince detaylı olması önerilir.

Açık Atölye Sanatçı Konuk Programı Başvurularını Değerlendirme Kriterleri:
● Başvurularda sanatçının CV ve güncel portfolyosu bulunmakla beraber, programa katılım ağırlıklı olarak sunulan proje üzerinden değerlendirilir. Projenin sağlam temellendirilmiş, yürütülebilir ve bu üç aylık dönem içinde somut hale getirilebilir olması önemlidir.
● Projenin çağdaş sanata olabilecek katkısı göz önünde bulundurulur. Çağdaş sanata olan katkısı “fikrin veya yaratımın ardındaki niyetin buluşçu ve orijinal olup olmadığı” 1 sorgulanarak değerlendirilebilir.
● Projenin özgünlüğü, herhangi bir başka gerçekleşmiş projeye benzemiyor olması, intihal ve ya sahtecilik suçlamaları zannı altında kalmayacak olması önemlidir.
● Sanatçı seçiminde yaş, cinsiyet, ırk, din, dil gibi unsurlar gözetilmeden seçim yapılır.
● Sanatçının tanınır ya da yeni olması bir kriter değildir.
● Seçimler, seçici kurul üyesinin her sanatçı ve projesini  puanlamasıyla gerçekleşir.

 

Her yıl, İLKBAHAR dönemi (25 Şubat-25 Mayıs) için SON BAŞVURU TARİHİ 15 ARALIK’dır.

Her yıl, SONBAHAR Dönemi (25 Eylül – 25 Aralık) için SON BAŞVURU TARİHİ ise 10 TEMMUZ’dur.

Lütfen başvuru yapmadan önce aşağıdaki listeyi kontrol ediniz. Sanatçı seçimleri Seçici Kurul tarafından yapılacaktır. Başvurular mümkün olduğunca detaylı olarak doldurulmalıdır. Başvuru belgeleri tek bir pdf dosya ile gönderilmelidir.

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER

  • Başvuru formu
    • Proje önerisi
    • Sanatçı görüşü
  • CV – pdf
  • Porfolyo – pdf

BAŞVURU FORMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DOWNLOAD THE APPLICATION FORM 

Daire Sanat Açık Atölye Sanatçı Programı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için iletişim:

info@dairesanat.com

0 212 252 52 77