Ali İbrahim Öcal

Ali İbrahim Öcal

14 Mart Mar – 28 Nisan Apr 2012

Ali İbrahim Öcal’ın “Patetik Koridor” isimli ikinci kişisel sergisi 14 Mart – 28 Nisan 2012 tarihleri arasında DAİRE’de görülebilir.

Resim, video ve yerleştirme gibi farklı disiplinlerde üreten genç sanatçı Ali İbrahim Öcal, fotoğraf ve resimlerden oluşan üçüncü serisinden eserlerini “Patetik Koridor” adlı sergide bir araya getiriyor. İlk dönem çalışmalarında eski aile fotoğralarına dayanan ve annesinin genç yaştaki görüntülerinde merkezlenerek bellek, yaşam ve ölüm gibi konuları inceleyen sanatçı, ikinci serisinde şimdi yaşlı olan annesini hayvan figürleri ve açık hava sahnelerinde görüntüleyerek yaşamsal bir “ikona”ya dönüştürdü. İnsan figürünün yoğunlukla resimsel sahneyi terk ettiği, son dönem çalışmalarından oluşan “Patetik Koridor” serisinde ise çeşitli eylemlerde gösterilen hayvanlar birer metafor aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Ali İbrahim Öcal’ın bu serideki yorumları iki tür arasındaki yapay ilişkiyi ortaya koyuyor. Serginin başlığı, sanatçının insan-hayvan etkileşimi üzerine oluşturduğu eleştirel yorumlarının altını çiziyor. İkisi de bir yerde bulunup, tek bir mekan oluşturmalarına rağmen birbirlerine asla temas etmeyen iki duvar, koridor metaforu olarak ele alınıyor. Bu metaforun üzücü ve trajik boyutu ise, duvarların doğrudan temas ve değişime asla girmeyen iki yabancı gibi olmaları.

“Patetik Koridor” 14 Mart – 28 Nisan 2012 tarihlerinde Salı – Cumartesi 11.00-19.00 arası DAİRE’de izlenebilir.
Yer: DAİRE
Sergi: “Patetik Koridor”
Sanatçı: Ali İbrahim Öcal

Açılış: 14 Mart 2012 Çarşamba @ 18.00
Adres: Boğazkesen Cad No:65D Tophane 34433 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0 212 252 52 59